Legislativa, ze které vychází tepelně-technické hodnocení konstrukcí a budov
Požadované tepelně technické a energetické vlastnosti, kladené na konstrukce, místností budovy a budovy samé, a metody jejich kvantifikace vycházejí z požadavků následujících legislativních podkladů :
- 1. ČSN ISO 31 – 4 Veličiny a jednotky. Část 4: Teplo.
Tato část normy uvádí názvy a značky veličin a jednotek tepla.
- 2. ČSN 73 0540 – 1 Tepelná ochrana budov - Část 1: Terminologie.
Tato norma, v oboru tepelné ochrany budov, stanoví veličiny pro navrhování a ověřování stavebních konstrukcí a budov, písmenné značky těchto veličin včetně indexů.
- 3. ČSN 73 0540 – 2 Tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky. 04/07
Tato norma stanoví funkční požadavky pro navrhování a ověřování budov s požadovaným stavem vnitřního prostoru.
- 4. ČSN 73 0540 – 3 Tepelná ochrana budov - Část 3: Návrhové hodnoty.
Tato norma stanoví výpočtové číselné hodnoty fyzikálních veličin stavebních materiálů a konstrukcí, výpočtové hodnoty veličin venkovního prostoru, vnitřního prostor a vzduchu pro navrhování a ověřování stavebních konstrukcí a budov, podle ČSN 73 0540-4, pro výpočty tepelných ztrát budov, tepelné zátěže klimatizovaných prostorů, , a výpočet potřeby energie na vytápění.
- 5. ČSN 73 0540 – 4 Tepelná ochrana budov - Část 4: Výpočtové metody.
Tato norma stanoví výpočtové metody pro navrhování a ověřování tepelné ochrany budov podle funkčních požadavků, daných ČSN 73 0540-2.
- 6. ČSN 73 0542 Způsob stanovení energetické bilance zasklených ploch obvodového pláště budov
Tato norma stanoví hodnoty veličin a postup výpočtu energetické bilance zasklených ploch obvodového pláště budov v zimním období a umožňuje tím vyčíslení podílu úspor paliv a energie při vytápění vlivem využitelného slunečního záření pronikajícího do budovy.
- 7. ČSN 73 0548 Výpočet tepelné zátěže klimatizovaných prostorů.
Tato norma stanoví hodnoty tepelné zátěže a tepelných zisků prostorů se stálou vnitřní teplotou
- 8. ČSN EN 832 (73 0564) Tepelné chování budov - Výpočet potřeby energie na vytápění - Obytné budovy
Tato norma obsahuje zjednodušený postup výpočtu stanovení potřeby tepla a potřeby energie na vytápění prostorů obytné budovy nebo jejich částí, dále označované jako „budovy“. Postup výpočtu podle této normy vychází z ustálené energetické bilance, která ale zohledňuje změny vnitřní a venkovní teploty a která dále zohledňuje dynamický účinek vnitřních a solárních zdrojů tepla pomocí stupně využitelnosti.
- 9. ČSN EN ISO 13790 (73 0317) Tepelné chování budov - Výpočet potřeby energie na vytápění
Tato norma obsahuje zjednodušený postup výpočtu stanovení potřeby tepla a potřeby energie na vytápění prostorů obytné budovy nebo jejich částí, dále označované jako „budovy“. Postup výpočtu podle této normy vychází z ustálené energetické bilance, která ale zohledňuje změny vnitřní a venkovní teploty a která dále zohledňuje dynamický účinek vnitřních a solárních zdrojů tepla pomocí stupně využitelnosti.
- 10. ČSN EN ISO 13791 (73 0318) Tepelné chování budov - Výpočet vnitřních teplot v místnosti v letním období bez strojního chlazení – Základní kritéria pro validační postupy
Tato norma umožňuje výpočet vnitřní teploty po jednotlivých místnostech. Pomocí této normy je možné ověřit možnost vzniku přehřívání místnosti a optimalizovat návrh stavby, tak aby pravděpodobnost vzniku byl tento jev co nejvíce eliminován.
- 11. ČSN EN ISO 13792 (73 0320) Tepelné chování budov - Výpočet vnitřních teplot v místnosti v letním období bez strojního chlazení – Zjednodušené metody
Tato norma podrobně určuje vstupní údaje pro zjednodušené výpočtové metody sloužící k výpočtu operativní teploty v místnosti v letním období. Na jejím základě se buď definují stavebně – technická opatření zabraňující přehřívání místností v letním období a nebo se stanoví nutnost instalace chladící systému.
Dodržení funkčních požadavků zajišťuje v budovách zejména prevenci tepelně technických poruch, tepelnou pohodu uživatelů, požadovaný stav vnitřního prostor pro technologické činnosti a nízkou spotřebu tepla při provozu budov. Funkční požadavky zohledňují šíření tepla, vlhkosti a vzduchu konstrukcí, tepelnou stabilitu místností a energetické kritérium budovy.
Konstrukce daného určení je posuzována z hledisek zajištění její funkčnosti v procesu jejího využívání, po dobu životnosti stavby podle podkladů legislativních (2) až (6) a souvisejících.
Jedná se zejména o problematiku vlhkostní a proto jsou konstrukce posuzovány podle článků, stanovujících maximální přípustné hodnoty součinitelů prostupu tepla, posuzující povrchovou a rovněž vnitřní kondenzaci vodní páry.
Výsledkem posouzení konstrukcí je konstatování
- možnosti vzniku povrchové kondenzace, vznikající v důsledku poklesu povrchové teploty konstrukcí pod hodnotu rosného bodu
- dostatečnosti tepelně izolačních vlastností konstrukce na základě hodnoty její tepelné vodivosti v závislosti na teplotním spádu, určeném vnitřními a venkovními okrajovými podmínkami (teplota a relativní vlhkost vzduchu)
- možnosti vzniku kondenzace vodní páry uvnitř konstrukce, vznikající v důsledku difůze vodních par